Добре дошли в сайта на 2а клас ОУ"Яне Сандански"-гр. Пловдив

 
Добре дошли в сайта на 2а клас ОУ"Яне Сандански"-гр. Пловдив

 
Рейтинг: 3.00
(755)
Начало
3 "а " клас - нов сайт
Списък на класа
Снимки на класа
Нашата класна стая
Снимки от Зеленото училище
Спортен празник
Фото галерия
САНДВИЧИ
Рисунки
Картички
Интересно.....
Съчинения
Забавни логически задачи
Гатанки от дядо Благо
Музикални клипчета
Видео
Пожелания за празниците
Музика
Форум
Лични файлове
Календар
За контакти
Полезни връзки
ЕНЦИКЛОПЕДИИ
Детски хороскоп
Забавления, игри и информация
НАЦИОНАЛНИ ТЕСТОВЕ за 4-ти клас
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитни и интересни неща
Мечо Пух - забавни картинки
Книги за прочит през лятната ваканция
Малкия принц
Алиса в страната на чудесата
Приключенията на Лукчо
Страница за родители
ВАКАНЦИЯ
ДИСНИ - игри, забавления

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


България Пловдив- моят роден град ОУ "Яне Сандански"

Начало 14:43
« Обратно
Вземи в gLOG
Вземи в gLOG
9 май - ден на Европа
Ден на Европа: празник на европейските общности


"Европа няма да бъде изградена изведнъж или според един единствен план. Тя ще бъде изградена чрез конкретни постижения, които създават на първо място солидарност". С тези думи на 9 май 1950 година в Париж тогавашният френски външен министър Робер Шуман се обръща към международните медии. Той прочита
декларация, с която призовава Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като "първа стъпка към Европейска федерация". "Световният мир не може да бъде запазен без творчески усилия, съответстващи на опасностите, които го заплашват." Днес тези думи на Шуман се считат за първата стъпка към обединяване на европейските усилия в инициатива, която сега е прераснала в Европейския съюз.

Идеята за обединяване в Европа на двете ключови индустрии, чрез които се развива оръжейната индустрия, предполага създаване на гаранция за мир на континента. Тя принадлежи на Жан Моне - икономически съветник на френския външен министър. Преди повече от 50 години Моне предлага на Робер Шуман и на германския канцлер Конрад Аденауер следния амбициозен план - създаване на наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла за въглища и стомана. Предложението, обявено от Робер Шуман, се приема с готовност от Германия, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург, и през април 1951 г. те подписват договора, който учредява първата Европейска общност - Европейската общност за въглища и стомана.

Денят на Европа е обявен е на срещата на високо равнище на ръководителите на страните от Европейския съюз в Милано през 1985 г. Честването му отбелязва речта на министъра на външните работи на Франция - Робер Шуман от 9 май 1950 г. - тази дата става символ на Обединена Европа наред със синьото знаме с 12 златни звезди, Одата на радостта от Деветата симфония на Бетовен и единната валута /еврото/.

В България е обявен с Постановление 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 г. за отбелязване на 9 май - Деня на Европа. Ще бъде издигнато знамето на Европейския съюз над сградите, в които органите на държавната власт осъществяват своите функции, както и на входните и изходните пунктове на България.


СИМВОЛИТЕ НА ЕC

Ден на Европа – 9 май

Девети май е един от символите на ЕС наред със синьото знаме, химна и еврото (единната европейска валута). На тази дата през 1950 г. е направена първата стъпка към инициатива за обединяване на усилията на европейски страни за сътрудничество на наднационално равнище, довела до създаването впоследствие на Европейския съюз. На този ден в Париж френският външен министър Робер Шуман прочита пред международните медии декларация (т.нар. Декларация Шуман), с която призовава Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като "първа реална стъпка към Европейска федерация". Баща на идеята е икономическият съветник Жан Моне, който предлага на Робер Шуман и на германския канцлер Конрад Аденауер амбициозен план за създаване на наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла за въглища и стомана. Идеята за обединяване на ключовите индустрии на Франция и Германия, чрез които се развива оръжейната индустрия, е своеобразна гаранция за мир на континента след наскоро приключилата световна война. “Обединяването на производството на въглища и стомана незабавно ще осигури изграждането на обща основа за икономическо развитие - първи етап на Европейската федерация, - и ще измени съдбата на тези райони, дълго време обречени да изработват оръжия, на които те самите са най-често жертви”, се казва в Декларацията Шуман. Предложението на Франция се приема с готовност от Германия, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург и през април 1951 г. те подписват договора, с който се учредява първата Европейска общност – Европейската общност за въглищата и стоманата. През 1985 г. Срещата на върха в Милано обявява 9 май за Ден на Европа.

Европейското знаме

През 1986 г. Европейският съвет взема решение официалното знаме на Европейския съюз да представлява синьо небе, в което 12 златни звезди са подредени в кръг. Броят на звездите е фиксиран на 12 като символ на съвършенство и единност, а кръгът символизира съюза между народите в Европа.

Европейският химн

“Одата на радостта” от Деветата симфония на Лудвиг ван Бетовен е приета за Европейски химн от Съвета на Европа през 1972 г., а от Европейския съюз – през 1986 г. Съветът на Европа кани един от най-великите диригенти на 20-ти век Херберт фон Караян да подготви инструменталния аранжимент на химна за соло пиано, духов и симфоничен оркестър.

Евро - единната европейска парична единица

Решение за името на единната европейска парична единица е взето на срещата на високо равнище на страните - членки на ЕС на 16 декември 1995 г. С два регламента на Съвета на министрите - 1103 от 17 юни 1997 и 974 от 3 май 1998 г. се определя, че наименованието на единната валута е евро, което заменя наименованието екю, използвано в Договора за Европейския съюз. Едно евро съдържа 100 цента. В обръщение се пускат седем банкноти - 5, 10, 20, 50, 100, 200 и 500 евро, и осем монети - 2 евро, 1 евро, 50 цента, 20 цента, 10 цента, 5 цента, 2 цента, 1 цент. За дизайна на банкнотите и монетите е обявен конкурс от Европейския валутен институт през 1996 г. Приема се дизайнът на банкнотите, представен от Робърт Калина от Централната банка на Австрия. Общата лицева страна на монетите е проектирана от Лу Луекс, компютърен специалист от Белгия. Окончателното решение за дизайна на монетите е взето от Европейския съвет в Амстердам през юни 1997 г.




09 Май 07, 14:43    Коментари (4)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.2096