Добре дошли в сайта на 2а клас ОУ"Яне Сандански"-гр. Пловдив

 
Добре дошли в сайта на 2а клас ОУ"Яне Сандански"-гр. Пловдив

 
Рейтинг: 3.00
(755)
Начало
3 "а " клас - нов сайт
Списък на класа
Снимки на класа
Нашата класна стая
Снимки от Зеленото училище
Спортен празник
Фото галерия
САНДВИЧИ
Рисунки
Картички
Интересно.....
Съчинения
Забавни логически задачи
Гатанки от дядо Благо
Музикални клипчета
Видео
Пожелания за празниците
Музика
Форум
Лични файлове
Календар
За контакти
Полезни връзки
ЕНЦИКЛОПЕДИИ
Детски хороскоп
Забавления, игри и информация
НАЦИОНАЛНИ ТЕСТОВЕ за 4-ти клас
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитни и интересни неща
Мечо Пух - забавни картинки
Книги за прочит през лятната ваканция
Малкия принц
Алиса в страната на чудесата
Приключенията на Лукчо
Страница за родители
ВАКАНЦИЯ
ДИСНИ - игри, забавления


България Пловдив- моят роден град ОУ "Яне Сандански"

Страница за родители / Какво ни кара да бъдем лоши?

Какво ни кара да бъдем лоши?
01.12.07 08:23
Вземи в gLOG


Какво ни кара да бъдем лоши?

               Думата лош е антоним на добър и ако разлистим тълковния речник навярно ще прочетем, че това е индивидуално негативно качество на характера и постъпките. Човекът не наследява това качество. Той не се ражда егоист, злодей или престъпник. Майчините ласки, закрилата и задоволените нужди през детството са символ на добротата и лошите помисли ги няма. Но когато младият индивид започва да общува с по-широк кръг хора нещата вече се променят. Не случайно е приета тезата, че основите на възпитанието и културата на човека се полагат през първите седем години. След това е късно.            
              Защо понякога сме лоши? Какво ни кара да бъдем такива?Може ли и добрият човек в конкретни случаи, по изключение,  да постъпи лошо? Несъмнено липсата на ранно добро възпитание и придобита впоследсвие култура на обществото поведение е една от причините за отрицателните прояви. От значение са и натрупаните знания, развития интелект. Възпитаният, добрият човек знае, че ограниченият ум отрича всичко, което не разбира. И няма да спори горещо с него. Той умее да изслушва събеседника,  да уважава възрастите,  да помага на изпадналите в беда. Не посяга с юмрук на другаря си и на чуждите вещи. Не се изолира, а съумява да се приобщи в колектив. Познава, ако е възрастен и никога няма да ги наруши. Помага на децата и близките си и се радва на уважението им.  
             Лошият човек в повечето случаи постъпва обратно. Неосъзнато или умишлено, повлиян от лошите приятели, лошия пример, от злобната завист, от належаща нужда за оцеляване в гъстата житейска джунгла. Незадоволените желания, мечтите да имаме пари, скъпи вещи,  удобства,  по-голяма лична свобода. Те пораждат вариантите как да ги придобием с непочтени средства, с бруталност или измама.           
           Една от коментираните причини за лошите прояви на младите хора напоследък е прекаленото насищане на програмите на телевизията с информации и филми за убийства, насилие, злоупотреби и други престъпления. Лошият се стреми да подражава на “героите” от екрана,  може да стане и добрият, възпитаният човек.            
         Когато бъде предизвикан от незаслужена обида, от бруталност, от дълг да помогне на страдащия. Но в юридически аспект, евентуално в съда, неговите “лоши” постъпки ще се квалифицират не в буквалния им смисъл, а като добри, защото са защитили живота или достойнството на потърпевшия. Темата за доброто и лошото в живота е необятна. Хиляди страници са изписани по нея философи, педагози. Може би милиони са конкретните казуси на това вековно противостоене. А най-елементарният извод, който може да изведем от тях за себе си, е този: не прави на другите това,  което не искаш да направят на тебе. Живей честно,  уважавай всички. Защитавай достойнството си. И дори да не се чувстваш щастлив,  поне ще знаеш, че си един нормален човек в своята държава.


 Cool Graphics at RevolutionMySpace.com
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1319